Inkubatorynet mobile logo
Strona główna » Poradnik inkubacji » Domowa hodowla piskląt – inkubacja dla każdego

Domowa hodowla piskląt – inkubacja dla każdego

W dzisiejszych czasach, gdzie chemicznie modyfikowana żywność stała się powszechna, ekologiczne gospodarstwa zyskują na popularności. Każdy z nas chciałby mieć pewność, że produkty z którymi ma kontakt są zdrowe. Dlatego coraz większa ilość ludzi inwestuje w urządzenia, dzięki którym będzie miała wpływ na to co spożywa. Na rynku można znaleźć wiele urządzeń oferujących szeroką gamę zastosowań. Jednym z takich produktów są inkubatory do użytku domowego.

Poniższy tekst zawiera opisy dwóch aparatów lęgowych, które idealnie pasują do hodowli w domowych warunkach.

Test inkubatorów- charakterystyka prezentowanych maszyn

jaja przepiórki

Pierwszym przedstawianym przez nas godnym polecenia inkubatorem jest PULSOR 70. Dostępny on jest w dwóch wariantach: z Inkubator domowy Pulsor 70wyświetlaczem cyfrowym oraz bez wyświetlacza. W pierwszej opcji mamy możliwość obserwowania temperatury i poziomu wilgotności procesu inkubacji. Nie mamy jednak wpływu na zmianę tych parametrów. W drugim przypadku kontrola temperatury następuje poprzez umieszczenie wewnątrz urządzenia termometru analogowego. W obu modelach temperatura inkubacji została zaprogramowana fabrycznie na 38o C. Na poziom wilgotności wpływamy poprzez dozowanie odpowiedniej ilości wody do zbiorniczków, znajdujących się w podstawie inkubatora. Dodatkowo oba modele można wyposażyć w pół-automatyczną tacę do obracania jaj. Więcej o prezentowanym inkubatorze do jaj na stronie www. Taca posiada specjalnie wyprofilowane otwory, mieszczące jaja różnego gatunku ptaków.

Inkubator Pulsor 6

Kolejnym rekomendowanym przez nas aparatem lęgowym jest iBator Home 60, (nowsza wersja inkubatora CLEO5). Inkubator domowy iBator Home 60Urządzenie, podobnie jak inkubator powyżej, posiada fabrycznie zaprogramowaną temperaturę działania ustawioną na poziomie 38o C. Możliwa jest również rozbudowa modelu o pół-automatyczną tacę do obrotu jaj. Pomimo tego, że urządzenie przeznaczone jest do użytków domowych, aparat jest pojemny. Dodatkowo możemy go rozszerzyć o specjalny moduł, zwiększający dwukrotnie liczbę inkubowanych jaj. Poziom wilgotności kontrolowany jest podobnie jak w PULSORZE 70.

Porównanie

Budowa- konstrukcyjne rozwiązania w testowanych inkubatorach

Inkubator otwarty ibator 6
  • Inkubator PULSOR 70 wykonany jest z wysokiej jakości tworzywa sztucznego. Pokrywa aparatu jest transparentna, dzięki czemu możemy obserwować przebieg inkubacji. Urządzenie jest niewielkich rozmiarów, co pozwala na bezproblemowe przechowywanie.
  • Inkubator iBator Home 60 zbudowany został z wysokiej jakości termoizolacyjnego tworzywa sztucznego. Występuje w dwóch wariantach: z jednolitą pokrywą lub transparentną czaszą. Aparat ten również posiada niewielkie gabaryty.
wiatraki

System wentylacyjno-grzewczy w inkubatorach

Oba inkubatory wyposażone są w efektywny system wentylacji, dzięki czemu zachodzi właściwa cyrkulacja powietrza. W pokrywach urządzeń znajdują się grzałka oraz wiatrak, odpowiedzialne za równomierne rozprowadzanie ciepła. Stały przepływ powietrza umożliwiają otwory znajdujące się w podstawach obu urządzeń.

Działanie- sprawdzenie funkcjonalności inkubatorów

Testowane produkty charakteryzują się cichą i stabilną pracą. Ich obsługa nie jest skomplikowana. Urządzenia cechują się niskim poborem mocy. Szczegółowe informacje zawarto w tabeli poniżej.

Ibator taca do inkubatora

Tace do obrotu jaj

W obu przypadkach tace zapewniają jajom stabilność i zabezpieczają je przed uszkodzeniami. Taca przeznaczona dla modelu PULSOR 70 pomieści 51 jaj kurzych, natomiast ta dla inkubatorów typu iBator 60 – 41 sztuk. Tace pozwalają na pół-automatyczne obracanie jaj. Dodatkowo taca do aparatu iBator 60 posiada wymienne przystawki, pozwalające inkubować jaja mniejszych rozmiarów (m.in. przepiórczych).

ParametryPulsor 70iBator Home 60
Cena inkubatoraWersja podstawowa – ok. 400 zł Wersja z wyświetlaczem – około 480 złOkoło 340 zł
Cena tacy42 zł73 zł
MocMaks. 100W, średnia 40Wok. 40W
MateriałWysokiej jakości tworzywo sztuczneWysokiej jakości tworzywo sztuczne
ObudowaTransparentna pokrywaTransparentna/jednolita pokrywa
Rozmiar [dł. x wys. x szer.]28,5 x 35,5 x 47,5cm46 x 27 x 46 cm
Pojemność bez tacy70 jaj kurzych60 jaj kurzych
Pojemność z tacą51 jaj kurzych41 jaj kurzych
Specyfikacja tacySpecjalnie wyprofilowane otwory, mieszczące jaja różnych rozmiarów.Dwa rodzaje przystawek – do jaj rozmiarów kurzych i przepiórczych.
Obracanie jajPół-automatycznePół-automatyczne
Kontrola temperaturyFabrycznie zaprogramowana temperatura 38o C. Wyświetlacz cyfrowy.Fabrycznie zaprogramowana temperatura 38o C.
Kontrola wilgotnościManualna – konwekcyjnaManualna – konwekcyjna
System wentylacyjno-grzewczyWiatrak + grzałkaWiatrak + grzałka
Podzespoły do inkubatorówHigrometr analogowy, termometr elektroniczny, prześwietlarka do jajHigrometr analogowy, termometr elektroniczny, prześwietlarka do jaj

Podsumowanie

Uniwersalność urządzenia pozwala na inkubację jaj różnych gatunków ptaków. Szeroki wachlarz funkcji i korzyści jaki przynosi nam zakup tych urządzeń, nie jest wprost proporcjonalny do ceny, która nie należy do wygórowanych. Niski koszt sprawia, że każdy może sobie pozwolić na nabycie jednego z wyżej przedstawionych urządzeń. Wybór zależny jest od indywidualnych potrzeb hodowcy, gdyż skuteczność oraz jakość obu produktów stoi na wysokim poziomie.

 

Zapraszamy do zapoznania się z krótkimi prezentacjami obu urządzeń:

jaja przepiórki

Spis treści

więcej artykułów...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *